Yem Teknolojisi

YEM FABRİKASI PROSESİ

Laboratuvar ortamında kalite kontrolden geçirilen hammaddeler, hammadde stok depolarından, imalat için dozajlama silolarına aktarılır. Dozajlama siloları yerden yüksekte olduğu için rutubet vb. olumsuz koşullardan uzaktır.

Dozajlama:  Dozajlama silolardındaki hammaddeleri, bilgisayara yüklenen formüllerle, bilgisayarlar tarafından karışımı dozajlama kantarında yapılarak, partiler halinde öğütücüye gönderilir.

Öğütme: Öğütme için çekiçli değirmenler kullanılır. Bu değirmenlerde, istenilen ve standartlara uygun irilikte yem hammaddeleri öğütülür.

Homojen Karıştırma: Değirmende öğütülen hammaddeler, içerisine premixler ve diğer ilaveler katılarak, mikserde homojen bir karışım elde edinceye kadar (takriben 3,5 dakika) karıştırılır.

Peletleme: Homojen hale gelen karışım, Peletleyicide yüksek sıcaklıkta (yaklaşık 150C) kurubuhar ile karıştırılarak peletlenir. Sonra soğutucuda kurutulur ve mamul madde depolarına aktarılır.

Paketleme: Mamül madde depolarında hazır olan ürün, 50 kglık tartılar halinde çuvallanır ve sevkiyata hazır hale getirilir.