2012 Hasat Dönemi başladı

2012 Hasat Dönemi başladı

Rekolte düşük, kalite yüksek, ürün fiyatları maliyetleri yükseltiyor. Hayvancılık girdileri artıyor.

HUBUBAT FİYATLARI AÇIKLANDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, müdahale alım fiyatı olarak, 2012'de protein oranı yüzde 11,5-12 olan Anadolu kırmızısı sert ekmeklik buğday için ton başına 665 lira ödeneceğini bildirdi.

Bakan Eker, TMO Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında 2012 dönemi TMO müdahale alım fiyatları ile hububat politikalarını açıkladı.

TMO'nun alım fiyatları belirlenirken devir stoku üretim miktarı, maliyet iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon refah payı, üretimin sürdürülebilirliği ve diğer ürün alımlarında uygulanan fiyatların dikkate alındığını belirten Eker, geçtiğimiz yıl ton başına 605 TL olarak açıkladıkları müdahale alım fiyatının 2012 yılında Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

Bu fiyatın yüzde 11,5-12 oranında protein içeren buğday için belirlendiğine işaret eden Eker, proteini yüzde 13 ve üzerinde süne oranı düşük olan kaliteli buğdaylarda ise ton başına 685 liraya kadar çıkabileceğini ifade etti.

Bakanlığın ton başına 50 lira prim uygulamasını sürdüreceğine ayrıca gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemelerine 2012 yılında da devam edileceğini dikkati çeken Eker, “Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlediğimiz ton başına 665 lira müdahale alım fiyatı bakanlığımızca verilen ortalama ton başına 115 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına 780 liraya yükselmektedir” ifadesini kullandı.

Eker, TMO'nun 1 Kasım 2012'den itibaren ürün satışlarına da başlayacağını belirterek, satış fiyatlarının satış öncesinde açıklanacağını söyledi.

DÜNYANIN SÜRÜKLENDİĞİ GIDA KRİZİ


2007-2008’de birçok ülkede siyasi çalkantılara neden olan gıda krizi, ABD’deki kuraklıkla fırlayan fiyatlarla tekrar ‘geliyorum’ dedi. Uzmanlar, Türkiye’nin ise 4 yıl önce olduğu gibi bu krizden de etkilenmeyeceğini söylüyor.

Dünya krizlerden başını kaldıramıyor. Son dört yılda gıda krizi, küresel ekonomik kriz ve Avrupa borç kriziyle uğraşan dünya şimdi tekrar gıda krizinin arifesinde. ABD’de son 50 yılda görülen en şiddetli kuraklık mısır ve soya fasulyesi fiyatlarının tavan yapmasına neden olurken, tarihin en ciddi gıda krizinin yaklaştığı endişesi yaşanıyor. 2007-2008 gıda krizinin uğramadığı Türkiye ise yaklaşan bu krizde de oldukça rahat. 2007-2008 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle baş gösteren gıda fiyatları yükselişi, Bangladeş ve Haiti gibi Uzakdoğu ülkelerinde ayaklanmaların yaşanmasına neden olmuştu. O tarihte açlık sınırının altındaki insan sayısı tüm dünyada 1 milyarı geçmişti. ABD’deki kuraklığın tetiklediği mısır ve soya fasulyesinin fiyatları son 5 haftada yüzde 50’nin üzerinde arttı. Dünya mısır fiyatları son 2 yılın, buğday fiyatları da son 10 ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Fiyatlarda, Rusya’nın 2010’da hububat ihracatını yasaklamasından sonra görülen yüksek rakamların geçildiği görüldü. Türkiye’de ise fiyatlarda geçen yıla göre düşüş bile yaşandığı kaydedildi.

ABD’den Çin’e kadar ulaşacak
Dünyanın mısır, soya fasulyesi ve buğday ihracatının yüzde 50’sinden fazlasının yapıldığı ABD’deki kuraklığın kendi sınırlarını aşması ve Çin ve Mısır’a kadar da ulaşması bekleniyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) devam eden kuraklığın tahıl fiyatlarında neden olduğu yükseliş konusunda endişeli olduğunu ve fiyatlarda şimdilik düşüş beklenmediğini açıkladı. FAO’nun üst düzey ekonomisti ve tahıl uzmanı olan Abdolreza Abbassian “İki nedenle endişeliyiz: Birincisi fiyat artışlarının gerçekleştiği hız ve ikincisi özellikle mısır, soya fasulyesi ve buğdayda en azından şimdilik fiyatlarda rahatlama görünmemesi” dedi. Rabobank’ın küresel stratejistlerinden David Nelson da “Bugün ABD’deki hububat sorunu gerçek bir felaket. 2008’deki fiyat artışı spekülatifti” dedi.

TZOB: Türkiye’de gıda fiyatlarında artış yaşanmaz
Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar dünya gıda fiyatlarında yaşanan krizin Türkiye’de çok etkili olmayacağını söyledi. İç piyasada üretim rakamlarının gayet iyi olduğunu belirten Bayraktar, ithalata bağlı bazı ürünlerde az miktarda fiyat artışının görüleceğini ancak fiyatların dengeli seyir izleyeceğini kaydetti. Küresel gıda fiyatlarındaki artışın önümüzdeki 10 yıl daha devam edeceğini söyleyen Bayraktar “Türkiye piyasasında korkulan fiyat artışları olmayacaktır. Dünyada fiyatlar atarken Türkiye’de pirinç temmuz itibariyle geçen yıla göre yüzde 9.2, mısır yüzde 20.7 düştü” dedi.


Reis Gıda: Arz talebi karşılıyor, etkilenmeyiz
Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, gıda fiyatları krizinin, kronikleşen bir hastalık gibi her 2 yılda bir hortladığını, ancak bu durumu spekülatif açıklamalardan ibaret olduğunu söyledi. Reis “Dünyanın kaynakları dünya nüfusuna yetebilecek durumdadır ancak paylaştırmada sıkıntı yaşanıyor. Birileri çıkıp konuşuyor, sonra birilerinin cepleri doluyor” dedi. Türkiye’de durumun iyi olduğunu ve fiyatlarda bir artış beklenmediğini söyleyen Reis “Türkiye için çok sağlam demek yersiz olmaz herhalde. Bu kriz söylemlerinin iç piyasayı etkileyeceğini pek düşünmüyorum. Arz talebi karşılayacak durumda” dedi.

KURAKLIK TARIMSAL ÜRETİMİ VURDU

Dünyanın tahıl ambarı olarak bilinen Kuzey ABD'de son 50 yılın en büyük kuraklığının yaşanması tarımsal emtia fiyatlarının rekor seviyelere yükselmesine yol açtı. Özellikle buğday, mısır ve soyada görülen yükselişler 2008'de yaşanan gıda krizinin yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

ABD'deki kuraklığın 50 yıldan uzun sürenin en yüksek düzeyine ulaşması, tarımsal emtia fiyatlarını rekor seviyelere çıkardı. Mısır ve soya fiyatları rekor kırarken, 30'dan fazla ülkede ayaklanmalara yol açan 2007-2008 krizindeki seviyelerin üzerine tırmandı. Dünyanı en büyük gıda hammaddesi olan buğday henüz rekor kırmış değil ancak son beş haftada yüzde 50'den fazla prim yaptı. 2010 yılında Rusya'nın koyduğu ihracat yasağında erişilen seviyelerin üzerine çıktı. Gıda fiyatlarındaki sert yükselişin yeni toplumsal çalkantılara ve siyasi krizlere yol açmasından korkuluyor. Şikago borsasında işlem gören buğdayın fiyatı, son bir ayda yüzde 40 artarak 925 dolarla son 2 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. İki haftada yüzde 10 prim yapan mısır ise Şikago borsasında şu sıralar700 dolarla işlem görüyor.

BUĞDAY YENİ REKORA YAKLAŞTI
Hava sıcaklığı ve yağış miktarı buğday ve mısır üretimi için kritik önem taşıyor. 2008 yazında yaşanan kuraklıkta buğdayın fiyatı ikiye katlanarak bin 100 dolara, 2010 yazında ise yüzde 75 yükselerek 700 dolara kadar tırmanmıştı. Hayvan yemi olarak kullanılan tahılların fiyatlarındaki aşırı oynaklıklar, canlı hayvan sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Ünlü yatırımcı Jim Rogers, tarımsal emtia fiyatlarının 10 yılda daha da yükseleceğini söyledi. Rogers, son 10 yılda dünyanın ürettiğinden daha fazla tükettiğine dikkat çekerek stokların tarihin en düşük düzeylerine gerilediğini, böyle gitmesi halinde ise hem gelişen hem de gelişmekte olan ülkelerde herkesin aç kalacağını vurguladı.

Son kriz 2008'de yaşandı
2007 ve 2008 yıllarında dünya çapında gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar bir küresel krize dönüşmüş, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde sosyal huzursuzlara neden olmuştu. Bu krizin nedeni olarak tarım ürünleri üreten ülkelerdeki kuraklıklar ve petrol fiyatlarındaki artışlar gösterildi.

İşte o dönem yaşananlar:
**Bangledeş'in başkenti Daka'da 10 bin işçi gıda fiyatlarındaki artışlar ve düşük ücretler nedeniyle protesto ettiler. Birçok işçi polisle çıkan olaylarda yaralandı. Şu an yeni bir gıda krizinin yaşanması durumunda 150 milyon nüfuslu ülkenin 30 milyonu açlık çekebilecek duruma düşebilir.
*** Brezilya'da Nisan 2008'de hükümet pirinç ihracını durdurdu. Bu durumun nedeni ise ülkedeki tüketicileri korumak olarak gösterildi.
*** 8 Nisan 2008'de Mısır'da gıda fiyatlarının artışına karşı yapılan protestoda polisin açtığı ateş sonucu bir gösterici öldü. Ülkede gıda fiyatları, özellikle ekmeğin fiyatı son aylarda katlandı.
*** Haiti'de artan gıda fiyatları yüzünden Başbakan görevinden alındı. 2007 sonlarından bu yana pirinç ve diğer gıda fiyatlarında yüzde 50 artış yaşandı. Ülkede pirinç fiyatları son durumda yüzde 15düşürüldü.

Tüm dünyada üretim düşüyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımsal emtialarda üretim düşüklüğünü yaşanacağının ve bunun da dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşlarınca rapor edildiğini belirtti. 2009-2010 döneminde 651 milyon ton olan dünya buğday üretiminin 2010-2011 döneminde 694,7 milyon tona yükseldiğini, Temmuz 2012 tahminlerine göre, 2011-2012 döneminde 665 milyon tona gerileyeceğinin tahmin edildiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: "Buğday stoklarının da bu yıl 197 milyon tondan 182 milyon tona gerilemesi bekleniyor. Pirinçte, 2010'da 440 milyon ton olan üretimi 2012'de 15 milyon ton artışla 462 milyon tona yükselmesi bekleniyor. Pirinç stokları sırayla 2010'da 98,6, 2011'de 104 milyon ton olmuştu. 2012'de pirinç stokunun 102,5 milyon tona ineceği hesaplanıyor. 2010'da 829 olan dünya mısır üretiminin, 2012'de 900 milyon ton, 2010'da 144 milyon ton olan olan dünya mısır stoklarının da 2012'de 129 milyon ton düzeyinde olacağı öngörülüyor."

 

DÜNYA YENİ BİR GIDA KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA


ABD, son 50 yılın en büyük kuraklık tehdidiyle karşı karşıya.

Su kaynakları hızla tükenen ABD, dünyayı hızlı bir şekilde gıda krizinin eşiğine getirebileceği gibi, uzmanlar gıda fiyatlarının önemli bir şekilde artabileceği uyarısında bulunuyor


Mısır ve soya fasulyesi fiyatları, küresel gıda piyasasında dün rekor seviyeye çıkarken, 30'dan fazla ülkede protesto eylemlerine neden olan 2007-2008 krizinin neden olduğu yüksek fiyatları bile geride bıraktı.


GIDA FİYATLARI YÜZDE 50'DEN FAZLA ARTIŞ GÖSTERDİ
Gıda fiyatları, geride kalan beş haftada yüzde 50'den fazla artış gösterdi ve Rusya'nın tahıl ihracatını durdurduğu 2010'da yaşanan artışın üzerine çıktı.


MISIR'DAN ÇİN'E KADAR TÜM ÜLKELERİ ETKİLEYECEK

Uzmanlar, dünyanın mısır, soya fasulyesi ve buğday ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan ABD'de yaşanan kuraklığın, Mısır'dan Çin'e kadar tüm ülkeleri etkileyeceğini belirtti. ABD'li yetkililer, "1956'dan bu yana en kötü iklim koşullarını yaşadıklarını ifade ederken, gıda piyasasındaki talep ve arz dengesizliğinin 2007-2008 döneminden çok daha kötü olduğunu" vurguladı.

Rabobank finansal hizmetler şirketinden analist David Nelson, "ABD'de gerçek bir tahıl felaketi yaşanıyor. 2008'de yaşanan fiyat artışını da geride bıraktık"dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün genel direktörü José Graziano da Silva ise Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, "Gıda fiyatlarındaki artış, gelirinin yüzde 75'ini gıdaya harcayan nüfus için özellikle çok endişe verici" ifadesini kullandı.BÜTÜN DÜNYA AÇLIK ÇEKEBİLİR
Dünyayı 2007-2008'de etkisi altına alan gıda krizi, Bangladeş'ten Haiti'ye kadar dünyanın birçok ülkesinde ayaklanmalara neden olmuş, kriz bir milyardan fazla insanı etkilemişti. Gelişmekte olan ülkelerdeki bol pirinç ve buğday miktarı, krizin yoksul nüfusları çok ciddi açlık çekmekten kurtarmıştı.
ABD Tarım Bakanlığı'nda baş ekonomist olan Joseph Glauber ise beş yıl önceki krizden daha iyi bir durumda olduklarını savundu. Glauber, "Fiyatlar çok yüksek. Ancak beş yıl önce patlak veren buğday kıtlığı şu noktada söz konusu değil" dedi.

Save the Children yardım derneğinin başkanı Justin Forsyth, mevcut fiyatların yoksul insanlar üzerinde etkili olmaya başladığını öne sürdü. Forsyth, "Beklenen yağmurların gelmemesi ve yüksek fiyatlar milyonlarca insanı açlık sınırına getirdi" dedi.

MISIR ÜRETİMİNİN AZALMASI BEKLENİYOR
ABD Tarım Bakanlığı, geçtiğimiz hafta içinde, içinde bulunulan çeyrek için mısırüretim rakamlarını aşağı çekerken, meteoroloji uzmanları mısır ve soya fasulyesi ekinlerinin yarısının iki hafta içinde kuruyacağını belirtti. Aynı süre içinde, ABD'ninmısır üretiminin yüzde 8 ile 15 arasında azalması bekleniyor.

ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, iki gün önceki açıklamasında, "Her gün dizlerim üzerine çöküyor ve fazladan bir kez dua ediyorum" demişti. ABD'de ağustos itibariyle bir kile tahılın 9 dolar gibi rekor bir fiyata çıkacağı tahmin ediliyor.
Gıda ve Tarım Örgütü'nden Graziano da Silva, tahıl krizinin daha da kötüleşmesini önlemek için 2012 sona ermeden hükümetlerarası bir konferans düzenlemeleri gerektiğini söyledi.

 

KASAPLIK SIĞIRLAR İLE KUZULARIN İTHALATINDA UYGULANAN GÜMRÜK VERGİLERİ YENİDEN BELİRLENDİ

09.07.2012

İthalat rejimi kararına ek karar 08.07.2012 tarih ve 28347 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

İTHALAT REJİMİ KARARINA EK KARAR
MADDE 1 – 20/12/1995 tarihli ve 95/7606 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalat Rejimi Kararının eki (I) sayılı listede yer alan ve aşağıdaki tabloda gümrük tarife istatistik pozisyonu (G.T.İ.P.) ve ismi belirtilen maddelere ilişkin gümrük vergileri aşağıda gösterildiği şekilde değiştirilmiştir.

G.T.İ.P. MADDE İSMİ GÜMRÜK VERGİSİ ORANI (%)
AB, EFTA B-HER. D.Ü.
0102.29.91.00.11 Ağırlığı 400 kg.ı geçen erkek danalar 30 30 30
0102.29.91.00.19 Diğerleri 30 30 30
0102.29.99.00.00 Diğerleri 30 30 30
0104.10.30.00.00 Kuzular (1 yaşında veya daha küçük) 30 30 30
0104.10.80.00.00 Diğerleri 30 30 30

MADDE 2 – Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Karar hükümlerini Ekonomi Bakanı yürütür.